Resultater 2017

Fyn Rundt for Bevaringsværdige Sejlskibe


Store Klasse

Skibsnavn

1. etape

2. etape

3. etape

4. etape

5. etape

I alt

Placering

Aron  Ej startet  Ej starter          
Brita Leth  2  4  5  3  5  19  4
Fylla  6  Udgået  5 28   5
Johanne  4  2  1 12 
Lilla Dan  3  1  2  1
LOA  5  Ej starter  Ej startet  6 Udg.     
Fulton  Ej startet  Ej starter          
Martha  1 + 1 Tyvstart  3  4 13 
Constantina              
Havet  Ej startet  Ej starter          
Freia  Ej startet  Ej starter          
               

 

Mellem Klasse

Skibsnavn

1. etape

2. etape

3. etape

4. etape

5. etape

I alt

Placering

Aventura  Ej startet            
Karoline Svane  Ej startet            
Jens Krogh  2 3  2  4  1 12  2
Elsa Margrethe  3  2  2  2 12  3
Hjalm  6  Udgået  7  9    
Mira  1  1+1  1    5  1
Skibladner II  4  4  5  3 20   
Grønne Erna  Ej startet            
Emanuel  5  5  3  4 22   
Fionia  udgået  Udgået Udgået         
Bona Gratia  Ej startet            
Dagmar Aaen (D)  7  Udgået  6  5 34   
Ebba Aaen  8  Udgået udgået     6 41   

 

Lille Klasse

Skibsnavn

1. etape

2. etape

3. etape

4. etape

5. etape

I alt

Placering 

AAse  9  Udgået  9  10  16 60   
Fortuna  Ej startet            
Anna (Ostebåden)  7  9  7  11  6 40  
Anna  Ålekvasen  12  Udgået  14  Udgået      
Guldborgssund  1  5  1  3  3 13  2
VEGA  5  3  5  1  2 16  3
Valkyrien av Höganes  11  Udgået  13  9  10  59  
De to søskende  6  7  6  5 26   
AMRIT  Ej startet            
Noatun  Ej startet  4  5  9 40   
Bolette  2  1  3  2  1 1
Lotte Brinch  Ej startet            
Ruth  Ej startet            
Palnatoke  4  2  7  7 28   
Haabet ( havgassen)  Ej startet            
Dana aus Kiel  3  8 11   Udgået  8    
Anna-Sophia  Ej startet            
 Catarina  10 10+1 10   12  12 55   
Connie Ej Startet Ej starter Udgået         
Gloria Hebron Ej Startet Ej starter 12  8      
Freja aus kiel 8 6 4  4  26    
Nordstjernen       13 11    

 

Special Klasse Store

 

Skibsnavn

1. etape

2. etape

3. etape

4. etape

5. etape

I alt

 Placering

Atalanta  4  3  3  3  2 15 3
Elbe no. 5  1+1 tyvstart  1  1  1 1
Viking  3  Udgået  4  4  15
Valkyrien af Hobro  2  2  2  4 11  2

 

Special Klasse Lille

Skibsnavn

1. etape

2. etape

3. etape

4. etape

5. etape

I alt

Placering

Anita  Ej startet            
Lodsen  2  1  1  2  4 10  2
Freya aus den sieben Inseln  Ej startet            
Astrid Finne  Ej startet            
K&M  Ej startet            
Bever (NL)  3  Udgået  3  2 15  3
 Havelgen  Ej startet            
 Grimsø  1  2  1  1 1
 Gasen 4  Udgået  Udgået  4 20  

 

 

 

Omsorgspokalen 

 

FairPlay

 

Resultater alle år

2017

23. juli
Nyborg

24. juli
Kerteminde

25. juli
Middelfart

26. juli
Assens

27. juli
Faaborg

28. juli
Svendborg